Perşembe , 20 Şubat 2020
“Çocuğun kendine güveninin gelişmesine engel olabilir”

“Çocuğun kendine güveninin gelişmesine engel olabilir”

BİLGE ÇAKIR/ÖZEL

Uzman Klinik Psikolog Yücel Şavklı, “Helikopter ebeveyn” tutumu ile yetişen çocuklar, bağımlı kişilik yapısı geliştirebilirler ve bu çocuklar kendi başına karar vermede güçlükler yaşayabilirler. Aynı zamanda çocuğun kendine güveninin de yeterince gelişmesine engel olabilirler” dedi

Uzman Klinik Psikolog Yücel Şavklı, helikopter ebeveynlik hakkında gazetemize bilgi verdi.

Helikopter ebeveynlik kavramının, 1969 yılında Psikoterapist Haim Ginott’un küçük bir çocuk danışanının annesini bu şekilde tanımlaması sonucu ortaya çıkardığı bir kavram olduğunu söyleyen Şavklı, “Helikopter ebeveynlik, çocuklarından yüksek başarı bekleyen, sürekli çocuklarının etrafında pervane olan ebeveyn tutumu olarak ifade edilebilir. Bu tutumla yetişen çocuklar bağımlı kişilik yapısı geliştirebilirler ve bu çocuklar kendi başına karar vermede güçlükler yaşayabilirler. Aynı zamanda çocuğun kendine güveninin de yeterince gelişmesine engel olabilirler” dedi

“DEPRESYON GİBİ DURUMLARA YOL AÇABİLMEKTEDİR”

Ebeveyn tutumlarını etkileyen, yaşam şartları, eğitim politikaları, sınav sistemleri ve gelecek kaygısı gibi faktörlerin; çocukları için aşırı derecede endişe eden kontrolcü, mükemmeliyetçi ve müdahaleci bir ebeveyn kitlesinin ortaya çıkması ile sonuçlanabildiğinin altını çizen Şavklı, “Helikopter ebeveynlik etkisi ile çocukları yardım istemediği zamanlarda bile yardım eden ebeveynler, çocuklarda çok olumsuz etkiler yaratabilmektedir. Bu etkilerin başında; çocukların duygusal ve bilişsel açıdan kendilerini geliştirememeleri, çocukların kendi başlarına başarılı olma kabiliyetlerinin ketlenmesi ve bağımsız bir birey olamama, iletişim kuramama ve bir problem karşısında baş etmekte zorlanma, anne babadan ayrılmakta ve birey olmakta zorlanma, yine çocuklarda anksiyete bozukluğu ve depresyon gibi durumlara yol açabilmektedir” şeklinde konuştu.

NASIL KAÇINILIR?

Helikopter ebeveynlikten nasıl kaçınılacağı konusunda da bilgi veren Şavklı, bu önerileri şöyle sıraladı:

“•            Çocuğunuzun başkaları ile olan ilişkilerini yönetmekten kaçının.

•              Çocuğunuzun her sorununu hemen çözmeyin, kendi başına çözümleyebilmesi için ona fırsat verin ve yol gösterin.

•              Giyeceği kıyafetleri,  çantasına koyacağı eşyaları ve yapması gereken diğer sorumlulukları onun yerine siz yapmayın, yardımcı olabilirsiniz ama asıl sorumluluğun kendisinde olduğunu hissettirin.

•              Çocuğunuzun bütün planlarını siz yönetmeyin, Çocuğun sıkılmasına müsaade etmeden sürekli çocuğun her anını etkinliklerle doldurmaya çalışmayın.

•              Çocukların sosyal ortamlarda oluşabilecek sorunlarla yüzleşmesine müsaade edin, örneğin ödevini unuttuysa bunun için gerekli açıklamayı öğretmenine siz değil kendisi yapmalıdır.

•              Çocukların ödevlerini onun yerine asla yapmayın, sadece yönlendirici bir tutumla yardımcı olabilirsiniz.

•              Karnı veya başı ağrıyan çocuğunun yerine;” Karnımız ağrıyor, bugün biraz başımız ağrıyor, bugün çok ateşlendik” gibi çocukla birlikte sağlık sorunu yaşıyormuşçasına yorumlar yapmayın.

Sonuç olarak ebeveynler olarak çocuğunuza her zaman yardım etmelisiniz ancak, bunu yaparken çocuğunuzun bir birey olmasına engel olacak tutumlardan da kaçınmalısınız”