Çarşamba , 19 Haziran 2019
“Çocuğun benlik algısı değersizleşmektedir”

“Çocuğun benlik algısı değersizleşmektedir”

  • BİLGE ÇAKIR/ÖZEL

Uzman Psikolog Gizem Göçtü Yarım, “Bazı anne babalar çocuklarından yaş ve kapasitelerinin üstünde beklentilerde bulunmaktadır. Bu durum çocukta ben ancak ‘başarılı olursam değerliyim’ algısı oluşturur. İstenilen başarıyı sağlayamadığı durumda çocuğun benlik algısı değersizleşmekte, kendine olan güveni azalmaktadır” dedi.

Uzman Psikolog Gizem Göçtü Yarım, geçtiğimiz gülerde Hatay’da 6 yaşındaki Mertcan’ın ödevini yapmadığı gerekçesiyle babası tarafından öldürülmesi üzerine, ebeveynlerin çocuklar üzerinde baskısının etkileri hakkında açıklamalar  yaptı. 

Geçtiğimiz günlerde Mertcan’nın öz babası tarafından ödevini yapmadığı için dövülerek öldürülmesi, Ceren’in öğrencisi tarafından kopya çektiği için tutanak tutması sonucu öldürülmesinin herkesi çok üzdüğünü hatırlatan Yarım, “ Nasıl olur da okul başarısı kaygısı insanın ölümü ile sonuçlanacak kadar artar? Çocuklarımız bilinçli ya da bilinçsiz olarak nasıl bir baskı ortamında yetiştiriyoruz” ifadelerini kullandı.

“ÇOCUĞUN RUH SAĞLIĞI BOZULUR”

Başarının her birey için önemli olduğunun altını çizen Yarım, “Anne baba olarak çocuklarımız ile ilgili hep en başarılı olsun, en iyi puanı alsın, en iyi okula gitsin isteriz. Bunun için birçok maddi manevi fedakarlıklar verilir ve bu fedakârlıklar sürekli çocuğa hatırlatılır. Bu otoriter anne-baba tutumundan çocuğun ruh sağlığı bozulur, motivasyonu düşer. Bazı anne babalar çocuklarından yaş ve kapasitelerinin üstünde beklentilerde bulunmaktadır. Bu durum çocukta ben ancak ‘başarılı olursam değerliyim’ algısı oluşturur. İstenilen başarıyı sağlayamadığı durumda çocuğun benlik algısı değersizleşmekte, kendine olan güveni azalmaktadır” şeklinde konuştu.

“ÇOCUK, ANNE –BABAYA DÜŞMANLIK GÖSTEREBİLİR”

Eğer anne- baba çocuğunu sık sık cezalandırıyor ise çocukta yanlış yapma korkusunun arttığını ve çocuğun saldırgan tavırlar gösterebileceğini vurgulayan Yarım, “Çocuk, anne –babaya düşmanlık gösterebilir. Bu tutumla yetiştirilen çocuklar hayatlarını kendi istedikleri gibi değil, olması gerektiği gibi davranır ve başkalarının kendileriyle ilgili duygu düşüncelerine olması gerekenden çok daha fazla önem veren bireyler olarak yetişirler. Çocuklarımızı yetiştirirken aşırı baskı yapmayın, sık sık motive edin, onu kardeşi, sizin öğrencilik zamanınız ya da başka öğrenciler ile kıyaslamayın, rencide edici sözler kullanmayın, okul ile ilişkide olun, çalışabilecekleri rahat ve huzurlu ortam sunun, sevgi ve saygı gösterin” diye konuştu.