Perşembe , 23 Mayıs 2019
BU TAKIMI HAMİT İZOL DÜŞÜRMEDİ
bty

BU TAKIMI HAMİT İZOL DÜŞÜRMEDİ

İçel TV Futbol Panorama spor yorumcusu Mehmet Uysal, Mersin İdmanyurdu’nun içinde bulunduğu durumla ilgili Abdullah Öztürkmen’le bir söyleyişi yaptı.

Mersin İdmanyurdu’nun kümeye düşmesinin sorumlusunun Hamit İzol olmadığına vurgu yapan Uysal, geçmiş dönemlerdeki kulüp başkanlarının yanlış transferler ve yanlış yönetimler sonucunda kulübün borç batağına saplandığına dikkat çekerken, takımın kümeye düşmesinin tek nedenin onlar olduğunu söyledi.

İçel TV Futbol Panorama spor yorumcusu Mehmet Uysal, hafta sonu Mersin’e gelecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mersin İdmanyurdu’na sahip çıkacağına dair içinde umut olduğunu söyledi.

 

A.ÖZTÜRKMEN: Mersin İdmanyurdu’nun içinde bulunduğu durum malum. Bir spor yorumcusu olarak bu konuda ne düşünüyorsunuz?

MEHMET UYSAL: Mersin İdmanyurdu için şuan yapılacak pek bir şey görünmüyor. Borçlar malum. Başkan Hamit İzol’un söylemlerine bakılırsa, pekte ümit yok. Ama Pazar günkü tarihi toplantıda Vali, Kaymakam,  beklenilen işadamları bir araya gelecek. Cumhurbaşkanın gelişi ne kadar etkileyecek bilmiyorum. Ama bu da çok önemli bence. Pazar günü bir sürpriz olabileceğini hala düşünüyorum. Cumhurbaşkanının gelmesinden dolayı Mersin İdmanyurdu ile ilgili bir umut var diye düşünüyorum.

A.ÖZTÜRKMEN: Peki bu konuda bir çalışma yapılabilir mi?

MEHMET UYSAL: Mersin’de bir çalışma olması için lobi olması gerekiyor. Mersin’in lobi yok. Bir Ümit milli takım maçı verildi ve o bile geri alındı. Havaalanı çok uzak, otel yeterli değil bahaneleri ile elimizden aldılar. Alanya’ya verdiler. Sanki Alanya’da havaalanı çok yakın ve yeterli oteller var. Bu lobi ile alakalı. AK partiye yakın bir isim bana çok ilginç bir şey söyledi, Şeytanlar isminden dolayı Mersin İdmanyurdu’na sıcak bakılmıyor. Çok çirkin bir isim diyorlar. Neden melek değil de, şeytan diyorlar. Belki de bundan bazı şeyler engelleniyor. Aslında çok saçma gibi bir şey ama bunu mantıklı bir şekilde düşünmeye başladığında bu bile etkiliyor demek ki diyor insan.

A.ÖZTÜRKMEN: Pazar günü geniş çaplı bir toplantı yapılacak. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

MEHMET UYSAL: Pazar günkü toplantıya başta basın, medya gelmeli. İsyan eden taraftar gelmeli. Ben her zaman şunu söylerim, isimlerin bir önemi yok. Hamit İzol ismi sadece Mersin İdmanyurdu’nun başkanı. Bizim için önemli olan sadece budur. Özel hayatı, şahsı, işi bizi hiç ilgilendirmez. Biz onu Mersin İdmanyurdu Başkanı olarak görüyoruz. Bunu Mahmut Karak ve Ali Tekin içinde söyledik. Ama gelinen noktaya bakıyorsun, işte senin adamın, benim adamım, o onun adamı, bu bunun adamı. Biz diyoruz ki, kavgaya, gürültüye gerek yok. Görünen köy kılavuz istemez. Şuanda Mersin İdmanyurdu büyük bir ihtimalle sezon sonu iki lig birden düşecek. Bu da demek ki, kulüp Süper Amatöre gidiyor. Süper Amatör Ligde devam etme şansın yok. 93 yıllık Kulüp, Süper Amatörden devam edemez.

A.ÖZTÜRKMEN: Bu durumda ne yapılması gerekiyor?

MEHMET UYSAL: Yapılacak tek şey, kulüp kapatılacak, üst liglerden, BAL’dan, 3.Ligden bir takım alınarak, İdmanyurdu adı yeniden yaşatılabilir ve o takımla üst liglere doğru gidilebilir. Bir Tuzlaspor hikayesi ortaya atıldı ve sonu gelmedi. MESKİ ile ilgili bir sonuç ortada yok. Çünkü MESKİ’ninde çıkıp, çıkmayacağı belli değil. İçelspor ben kulübü vermem diyor. Sadece ismimi değiştirin diyor. İsim değiştirmek bu kadar kolay değil. 93 yıllık armayı isim değiştirerek, yeni bir kulüp alarak maziyi değiştirmeyi kimse istemiyor.

O zaman bizde başkana dedik ki, bir toplantı yapalım, şehirin bütün dinamikleri getirilsin, getirilebilir mi? Getirilebilir denildi. Arenadaki maçtan sonra hemen toplantı salonunda bir toplantı yapılsın. Kimleri getirebiliriz denildi. İşte işadamları, Mersin İdmanyurdu’nu sevenler, Vali, Kaymakamlar, hatta yurtdışından mesaj atanlar bile var katılmak için. Onlarca, yüzlerce taraftar var. Sorun oraya getirmek. Oraya gelindiğinde soracağız, nedir sıkıntı? Sorun? Sizin istediğiniz nedir? Varsa bir fikriniz ortaya koyun. Alın size bir fırsat. Eleştirilerinizi burada yapabilirsiniz. İçel TV’de canlı yayınlanacak bu buluşma. Bu ulusala da yansıyacaktı, çünkü söz konusu olan Mersin İdmanyurdu.

A.ÖZTÜRKMEN: Hala umudunuz var mı?

MEHMET UYSAL: Tekrar söylemek istiyorum, Cumartesi günü Cumhurbaşkanımız geleceği için ve kulağımıza bazı şeyler geldiği için ben hala bir umutla bekliyorum. Bir şeylerin değişebileceğini.

A.ÖZTÜRKMEN:Hamit İzol sizce Kulüp Başkanı olarak bir risk aldı mı?

MEHMET UYSAL: Tarih isimlerden ibarettir. Skor tabelasını yansıtır tarih. Kim kulüp Başkanı? Hamit İzol. İzol döneminde düştüğü için Hamit İzol’da kötü bir leke olacaktır ister istemez. Hamit İzol’un bir özel hayatı var, bir iş hayatı var, bir geçmişi var, bir kariyeri var. Hamit Başkanın aldığı büyük bir risk aslında.  Ben Hamit İzol olsaydım bu Mersin İdmanyurdu’nu almazdım. Verilmiş olsa bile almazdım. Çok ileriye ya da geriye gitmeye gerek yok, her şey ortada. Bahsedilen para şuanda 120 Milyon. Bu parayı da en fazla 60 Milyona kadar indirebiliyorsun.  60 Milyon bugün bir Anadolu kulübü için çok büyük bir para. Kurtulan kulüpler var. Eskişehir, Samsun, Gaziantep’in durumu ortada. Onlarda bir alt lige düşecekler ama hedefleri sıfır borçla yeniden lige dönmek isteyecekler. Bunların hepsi lobi ile oluyor. Bu borçları ne ben yaptım, ne başkaları ne de kulüp başkanları. Daha önceki başkanlar yapmış ve genel kurulda oylamaya gidiliyor herkeste kabul ediyor. Etmeyin kardeşim. Bunun suçlusu kimse çıksın. Bu takımı Hamit İzol kümeye düşürmedi, bu takımı önceki başkanlar düşürdü. Ancak tarih Hamit İzol’u yazacak. Ben burada hiçbir zaman Hamit İzol’u suçlamıyorum. Bir kez daha söylüyorum, bu takımı düşüren Hamit İzol değildir. Mersin İdmanyurdu için Hamit İzol bir şanstır. Taraftar dahil herkes İzol için şunu söylüyor, bu kulübün kapanmamasını için mücadele ediyor. Biz başkan Hamit İzol’un sözleri ile umutlandık.  En azından İzol, ‘Ben borçları bitireceğim, ben transfer tahtasını açacağım, Mersin İdmanyurdu’nu yeniden birinci lige, süper lige çıkaracağım’ demedi. Şartlar neyse biz kuralına göre oynayacağız dedi. Yaşatabildiğimiz kadar yaşatıp,  minimum sürede de bu takım yeniden küllerinden nasıl doğa biliri zorlayacağız dedi. Bu olmuyor ve bu Hamit İzol tarafından olmuyor değil. Yabancı oyuncular kabul etmiyor. Paranın tamamını istiyorlar. Kulüp yanlış transferlerle, yanlış yönetilmiş ve bunun bedelini bugün hepimiz istiyoruz.