Çarşamba , 19 Haziran 2019
“Bir Şehir, Bir Tarih, Bir Coğrafya”

“Bir Şehir, Bir Tarih, Bir Coğrafya”

  • BİLGE ÇAKIR

İnternette ders videolarıyla milyonlarca kişiye ulaşan iki öğretmen bu sefer farklı bir projeye imza atıyor. Tarihi sevdiren adam olarak tanınan ve milyonlarca öğrenciyi kendi tarzıyla sınava hazırlayan Tarihçi Ramazan Yetgin ile coğrafyayı öğreten adam olarak tanınan ve binlerce öğrenciye ulaşan Coğrafya Öğretmeni Bayram Meral çılgın bir proje için yollara çıktılar. 200 milyon görüntülenmenin üstünde başarı elde eden Ramazan Yetgin dünyaya Türkiye’nin tarihini anlatacak.

“Bir Şehir Bir Tarih Bir Coğrafya” isimli bir program hazırlayan Yetgin ve Meral, sıradan gezgin belgesellerinden farklı olarak gittikleri şehrin tarihini ve coğrafyasını yerinde anlatıyorlar. İlk bölüm çekimlerinde nerede bir kahverengi tabela görseler durup anlatan iki öğretmen, yeri geldi yolu olmayan tarihi bir kiliseyi anlatmak için saatlerce yol yürüdüler, yeri geldi çileği, portakalı, muzu dalında anlattılar. Bir Şehir Bir Tarih Bir Coğrafya programı doğal olarak konunun uzmanları tarafından yerinde anlatılarak bir farklılık ortaya koyuyor. Üstelik 3 kamera ve 1 drone ekipmanlarıyla gezgin programlarının içeriği dışında teknik olarak da fark yaratmaktadır. Şehrin tarihini ve coğrafyasını havadan görüntüleyerek anlattıklarını unutulmayacak şekilde perçinliyor.

TÜRKİYE’DE İLK DENEME

Türkiye’de ilk deneme olan “Bir Şehir Bir Tarih Bir Coğrafya” programı , sinema diliyle belgesel program tadında sentez ortaya konuluyor. Bir Şehir Bir Tarih Bir Coğrafya’nın yönetmen koltuğunda sinema çalışmalarından tanınan Sencer Gültuna bulunuyor. Ülkesini seven ve milli değerlerini sadece öğrencilerine değil tüm Türkiye’ye anlatmaya çalışan Ramazan Yetgin ve Bayram Meral’in bu programı merakla bekleniyor. Çekilen şehir sayısı arttıkça her şehirde bölüm galaları yaparak sevenleriyle buluşacak olan Yetgin ve Meral’in en büyük amacı, her bir karışında şehit kanı olan ve binbir zorlukla alınan topraklarımızın bilinmeyen tarih ve coğrafyasını hem bugüne hem de yarına taşıyabilmek.