Perşembe , 13 Şubat 2020
“Bebeklerde derin uyku sağlıklı değildir”

“Bebeklerde derin uyku sağlıklı değildir”

Bebeklerin uyku düzeni hakkında bilgi veren Uzman Psikolog Gizem Göçtü Yarım, “Bebeklerde derin uyku sağlıklı değildir. Bebek acıktığı için uyanacak, meme yolu ile anne ile iletişime geçecektir. Bu iletişim en az uyku kadar önemlidir” dedi.

BİLGE ÇAKIR/ÖZEL

Uzman Psikolog Gizem Göçtü Yarım, bebeklerde uyku düzeni hakkında bilgi verdi.B

Yeni doğum yapan annelerin en çok zorlandıkları alanın bebekte uyku düzenini oluşturabilmek olduğunu belirten Yarım, “Oluşturabilmek diyorum, çünkü uyku, öğrenilebilen bir beceridir. Her bireyin uyku düzeni farklı olduğu gibi her bebeğin de uyku düzeni farklıdır. Tam da bu yüzden uyku eğitim videoları, kitapları her bebekte işe yaramayabilir” dedi.

“ORTALAMA 4 AYLIK DÖNEMDE DÜZENE GİRER”

Uyku becerisi ile ilgili bakım veren kişiyi eğitmek, bilgilendirmek ve doğru beklentiye sahip olmasının en önemli aşama olduğunu kaydeden Yarım,  “6 haftalık çocuktan gece uyuyup, hiç uyanmadan sabah kalkmasını beklemek doğru bir beklenti olmayacaktır. Bebekler de uyku düzeni ortalama 4 aylık dönemde düzene girer. Anneleri en çok kaygılandıran şey uykudur, çünkü uyumak, büyümek demektir. Eğer bebek gerekli uykuyu almaz ise beslenmeyecek ve oyun oynamayacaktır” şeklinde konuştu.

“ACIKTIĞI İÇİN UYANACAK, MEME YOLU İLE ANNE İLE İLETİŞİME GEÇECEKTİR”

Bebeklerde derin uykunun sağlıklı olmadığını vurgulanan Yarım, “Bebek emiyorsa, anne sütü kalorisi az bir besindir. Bebek acıktığı için uyanacak, meme yolu ile anne ile iletişime geçecektir. Bu iletişim en az uyku kadar önemlidir. Eğer bir bebek kesintisiz uyumakta zorlanıyorsa bu, ya ebeveynlerin yaptığı ya da gözden kaçırdığı bir şeyden ya da bebeğin yaptığı bir şeyden dolayıdır. Öncelikle rutin uyku eğitiminden çok önemlidir. Geceleri çok sık uyanan, gündüz güzel uyusa bile geceleri sabaha kadar ayakta kalan bebeklerin uykusu, rutinsizlikten kaynaklanır. Bebeğinizin rutinini oluştururken en önemli aşama gözlemlemek ve sinyalleri takip etmektir. Bebeğiniz rutin olarak beslenme, aktivite ve uyku şeklinde ilerliyor ise doğru yoldasınız demektir. Bebekler de gece gündüz kavramı yoktur. Bu yüzden gece bebeğiniz uyumuyorsa mutlaka gündüz saatlerinde ki uyku saatini azaltmanız gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

“HER BEBEĞİN UYKU HAZIRLIK AŞAMASI FARKLIDIR”

Bebeğin uyku vaktinde onu yatıştırmak çok zor oluyor ya da uykuya dalıyor ama kısa sürede tekrar uyanıyorsa, bebeğin uyku hazırlık aşamasında sorun yaşadığının altını çizen Yarım, “Her birey uyumadan önce uykuya hazırlık yapar, uykuya dalmak için kendimizi güvende hissetmeye ihtiyacımız vardır. Her bireyin ve her bebeğin uyku hazırlık aşaması farklıdır. Bir bebek için sıkıca sarılıp sarmalanmak, başka bir bebek için masaj yapmak, hikaye okumak, ninni söylemek vb. çeşitli hazırlık yöntemlerinden bebeğinizin tercihini bulmanız gerekmektedir. ‘Bebeğim onu sallamadan, emzirmeden asla uyumuyor ya da ağzından emzik düştüğü an uyanıyor’ gibi uyku sorunları da hatalı ebeveynlikten kaynaklanabiliyor. Böyle durumlar da bebek ancak bağımlı olduğu nesne ile uykuya dalabiliyor ve o nesne olmadığı zaman mutlaka uyanıyor. Eğer ebeveyn bebeğinde böyle bir durum gözlemlerse, biraz önce anlattığım aşamaları tek tek oturtup uykuya geçmesi için rahatlama ve temas isteyen bebeklerde sırtına pat pat yavaşça vurarak (sallayarak değil) uykuya geçmesini sağlayabilirler. İlk günler bebek ve ebeveyn için zorlu geçecektir. Ama unutmasınlar ki vazgeçmedikleri ve tutarlı davrandıkları sürece bebek öğrenecektir” diye konuştu.

“BEBEĞİN GELİŞİMİNE VE KİLOSUNA GÖRE BESLENMESİ GEREKİR”

Bebek eğer açsa uykuya devam etmekte zorlanacağını söyleyen Yarım, “Bebeğin gelişimine ve kilosuna göre beslenmesi gerekir. Bu durumu fark edebilmek için mutlaka bebeğin sinyallerini gözlemlemek gerekmektedir.

Bir diğer uyku sorunu ise bebeğin aşırı uyarılmışlık haldir. Dikkati dağılmış aşırı yorgun çocuklar uykuya dalmakta iki kat zorlanırlar. Gün içerisinde maruz kaldıkları aşırı uyarılmışlık onları etkileyeceğinden mutlaka gözlem yaparak aktiviteleri azaltmak ya da yerine daha sakin aktivitler koymak işe yarayacaktır. ‘Bebeğim yorgun görünüyor ama onu uyutmak istediğim zaman hemen ağlamaya başlıyor’ gibi sorunlar bebeğin huzursuzluğundan kaynaklanabilir. Bu bebekler sadece araba koltuğunda ya da ana kucağında uykuya dalabilirler. Bebekte reflükolik ya da gaz problemi olabilir. Ya da oda sıcaklığı bebek için çok yüksektir ve bu yüzden huzursuz oluyor olabilir. Bebeğinizi gözlemeyerek kaka sıklığını ölçmek, terli mi kontrol etmek, bu durumu anlamanıza yardımcı olacaktır” dedi. Yarım, ebeveyn ve bebeğin birlikte uyuma konusu ile ilgili ise, “Amerikan Pediatri Akademisi ve Unicef; ebeveyn ile bebeğin aynı odada beraber uyumalarını özellikle ilk altı ay ve (ihtiyaca göre) sonrasında bebeğin fiziksel ve duygusal gelişimi açısından önemli olduğunu söyleyerek destekliyor. Beraber uyumanın sağlıklı bağlanma ve emzirme açısından önemini vurguluyor” şeklinde konuştu.