Cuma , 19 Temmuz 2019

BAYRAM VE BAYRAMLAŞMAK

Küslerin barıştığı, dostların akrabaların buluştuğu aydır.

Bayramlar, milli ve dini duyguların, inanışların pekişmesi, taze ve canlı tutulması işlevi yanında, topluluğun birlik ve beraberliğini sağlamada ve bunun bireylerin bilincinde yer etmesinde de büyük rol oynar.

“Müslümanların, en önemli sevinç günleri olan ve bizzat ramazan ve kurban bayramlarında birbirlerini tebrik etmelerine” . Bayramlaşmanın el sıkışmak, küçüklerin büyüklerin ellerini öpmesi, yemek ve tatlı ikram etme, hediyeleşme şeklindeki uygulamaları zaman içinde gelişerek gelenek halini almıştır. Ayrıca Nevruz bayramlarında da şenlikler yapılır.

Bayramlaşma, sevgi, saygı, ikram ve cömertlik gibi erdemlerin güzel bir tezahürü olarak en büyük itibar ve önemi geleneklerin oluşmasına vesile olmuştur. Bayramlaşma,

bayram namazdan sonra başlar, küçükler büyüklerin ellerini öper, büyükler de küçüklere hediye dağıtırdı. Ayrıca bayram münasebetiyle tebrik için evleri dolaşan  eş dost, akraba ,ve komşular, toplumun çeşitli kesimlerinde hiyerarşi bir düzene göre ziyaretleşme ve bayramlaşma tam bir itina ile yerine getirilen  adabı muaşeret kurallarıydı.

Gerçekten dini bayramlar, insanlar arasında kaynaşmanın, dostlukları ve ahbaplıkları ilerletmenin bir yolu olarak belli bir öneme sahip oldukları gibi, dini his ve şuurun toplumsal boyutta tazelenmesinin de bir vesilesidir. Kendisi çeşitli sebeplerle bayramlaşma törenlerine katılmayan insan bile bunu hisseder ve yaşar. Gurbetteki yurttaşlarımız bu bayramlaşmanın hasretini hep yaşamışlardır.

Bayramlaşmanın, gergin ve soğuk ilişkileri yumuşatma, kırgın, dargın ve küskünlerin barışması gibi bir fonksiyon icra ettiği de söylenir. Bununla birlikte, her zaman insanlarla iyi geçinmek, çeşitli nedenlerle meydana gelmiş olan dargınlık ve kırgınlığı kaldırmaya çalışmak daha uygun olur. İnsan bu hislerle dolu olmadıktan sonra bayram günü, bayramlaşma yoluyla sağlanan barışma töreni, bir gösteri olmaktan öte gitmeyebilir.

Adı üstünde BAYRAM.  O zaman  bayramlaşmayı ihmal etmeyelim. Bayramınız kutlu olsun.

Kalenderce

Ömer Lütfü Kalender