Perşembe , 20 Şubat 2020
Baba’dan kalma antika merakı

Baba’dan kalma antika merakı

Babası Aşır Bal’dan bakkalcılık mesleğini devralırken Bakkal Orhan Bal’ın antika eserleri büyük ilgi görüyor.

ABDULLAH ÖZTÜRKMEN

Dalakderesi Köyünün en eski bakkalını işleten Orhan Bal, aynı zamanda dükkanda sergilediği antika eserlerle de dikkat çekiyor.

Babası Aşır Bal’ın çeşitli yerlerden topladığı ve aralarında nostalji radyoları, pikaplar, fotoğraf makineleri gibi çok çeşitli ürünleri bakkalında sergilemeye devam eden Orhan Bal, kendisine antikacılardan gelen sat tekliflerine de sıcak bakmıyor.

Hepsinin baba yadigarı olduğunu söyleyen Bal, “Babamla birlikte onlarca yıldır bu eşyaları topluyoruz. Babam rahmetli olunca ben de toplamaya devam ettim. Birçoğunun antika değeri de yok biliyorum ancak yine de vazgeçemiyorum. Bazen hepsine toplu olarak almak isteyenler geliyor ama  içim satmaya elvermiyor” dedi.

Merakla gelip eşyaları inceleyenler olduğunu da ifade eden Bal, “İnsanlar geliyorlar, bakıyorlar, sorular soruyorlar. Elimden geldiğince anlatmaya çalışıyorum. Hatta bazılarını meraklılara hediye ettiğim de oluyor. Benden sonra çocuklarım bakkalı, kahveyi devam ettirirler mi, bu antikalar çöpe mi gider bilmiyorum” diye konuştu.