Perşembe , 18 Nisan 2019
Aşçılığı ustasından öğreniyorlar

Aşçılığı ustasından öğreniyorlar

Kısa adı DABB olan Tece Doğu Akdeniz Belediyeler Birliğinde,  Mezitli Halk Eğitim Merkezinin usta öğreticisi aşçı Ayşe Tosun’un eşliğinde kursiyerler, ücretsiz olarak aşçılık ve pastacılık üzerine eğitim görüyorlar.

  • SELDA YELİZ KÖŞ

Usta aşçı Ayşe Tosun, kursiyerlerine ilk olarak işlerini severek yapmalarını tavsiye etti.

18 yıldır aşçılık yapan iki çocuk annesi Ayşe Tosun, Aşçılık ve pastacılık üzerine çeşitli kurumlarda ve sosyal projelerde görev almış tabir yerindeyse bu işin ustası bir kadın. Atatürk üniversitesi Gastronomi mezunu olan Tosun, yemek yapmayı bir terapi olarak görüyor ve kursiyerlerini bu konu üzerine yönlendiriyor.

Tosun’la birlikte yemek konusuna yeni bir bakış açısı ile bakan kursiyerler, yemek ustası Tosun’dan tüm incelikleri öğreniyorlar.

Usta aşçı Tosun,  bütün kursiyerleriyle kurduğu bağlar sayesinde aile ortamı yaratarak, onların geleceğin aşçıları olmasını sağlamaya çalışıyor. Tosun, özellikle kadınların hayatın her alanında yer alması için aşçılığı meslek edinmelerini istiyor.

Tosun,  “Bu işin sırrını,  içine sevginizi koyduktan sonra herkes yapabilir. Ayrıca geleneksel Türk mutfağının unutulmaması ve nesilden nesile aktarılması çok önemli.  O kadar geniş, dipsiz bir mutfağımız var ki, tüm dünya’ ya tanıtılması gerekiyor. Ayrıca kursiyerlerin buraya meslek edinmek amacıyla gelmesi, bunu biraz daha detaylı öğrenip, aile bütçelerine katkı sağlıyor olması hepimizi çok mutlu ediyor. Özellikle son zamanlarda yaygınlaşan sosyal medya üzerinden siparişlerin bu şekilde gelir elde etmek isteyen hanımlara büyük fırsat sunuyor. Butik pastacılığın yaygınlaşmasıyla kurslara talepler daha da artıyor. Bu kurslara sadece kadınların değil, son zamanlarda erkeklerde merak edip, katılıyor.  Meslek öğrenmenin yanı sıra aslında biz bir nevi şunu da anlatmış oluyoruz. Neyi, neyle tüketmeliyiz. Besin değerlerini, vitamin kaybına uğramadan pişirme tekniklerini, saklama koşullarını da öğretiyoruz.. Mutfak aşkı olan herkesi aramızda görmekten her zaman mutluluk duyarız” dedi.