Cuma , 21 Şubat 2020
“Adalet nöbetini tutacağız”

“Adalet nöbetini tutacağız”

Baro Başkanı Bilgin Bilgin Yeşilboğaz “Yeryüzü hukukun, adaletin yüzü oluncaya dek adalet nöbetlerini tutmaya devam edeceğiz ” dedi.

Türkiye’deki adalet sistemindeki aksaklıklara, avukatlara yönelik giderek artan gözaltı ve tutuklamalara dur diyebilmek ve adil yargılama hakkı için baroların İstanbul’da başlattığı, daha sonra Bursa, İzmir, Ankara, Hatay ve Van Baroları öncülüğüyle devam eden adalet nöbeti, 86. haftasında bu kez Kocaeli Barosunun ev sahipliğinde gerçekleşti.

HABER MERKEZİ

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz burada yaptığı konuşmasında, “Yeryüzü hukukun, adaletin yüzü oluncaya dek adalet nöbetlerini tutmaya devam edeceğiz ” dedi.

“İZLER HALA ÜLKEMİZDE YAŞANIYOR”

Kocaeli Adliyesi önünde gerçekleşen adalet nöbetine, Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, Kocaeli, Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Bursa, Çanakkale, Diyarbakır, Düzce, Hatay, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Şanlıurfa, Tekirdağ, Tunceli, Van ve Yalova Baro Başkanları ile çok sayıda avukat katıldı.

Ellerinde pankart ve dövizlerle adalet nöbetinde yer alan avukatlar, hep bir ağızdan ‘herkes için adalet’ diyerek seslerini duyurdu. Adalet nöbetinde konuşan Yeşilboğaz, “Bugün 12 Eylül darbesinin 39. yılı. Bir 12 Eylül’de Kocaeli’de adalet nöbeti tutuyoruz. 1980’den sonra cuntanın ülkemize ve yaşamımıza bıraktığı izleri ve etkileri, maalesef halâ ülkemizde yaşanmaya devam ediyor. İşte bunlar yaşanmasın, bu hukuksuzluklar ilelebet ülkemizde kalmasın diye, bizler bu adalet nöbetini tutuyoruz Adalet nöbetimizi; her gün haksızlığa, engellemelere uğrayan meslektaşlarımız için, istismara uğrayan çocuklarımız için, şiddet gören, katledilen kadınlarımız için, vahşi saldırılara maruz kalan doğamız için ve karanlıkları aydınlığa çıkarmak için tutuyoruz” ifadesini kullandı.

“KAÇIRILAN ADALETİN TAKİPÇİSİ OLUYORUZ”

Hukukçuların, hukukun üstünlüğünü ve adaleti daim kılmak adına, İstanbul’da yakılan adalet ateşini ülkenin dört bir yanına taşıdıklarını kaydeden Yeşilboğaz,  “Bu meşale ile adaletten kaçırılmaya çalışılan davaların takipçisi oluyoruz. Hiçbir suç cezasız kalmasın diye, gerçek adalet tecelli etsin diye, adalet nöbetimizi tutmaya devam ediyoruz. Yeryüzü hukukun, adaletin yüzü oluncaya dek adalet nöbetlerini tutmaya devam edeceğiz ” dedi.

Yeşilboğaz daha sonra, usta Şair Adnan Yücel’in, ‘Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek’ şiirini okuyarak, “Biz avukatlar; yeryüzü hukukun, adaletin yüzü oluncaya dek, adalet nöbetlerini tutmaya devam edeceğiz” dedi.