Pazartesi , 20 Mayıs 2019
Acı hissine elveda, pozitif hislere merhaba

Acı hissine elveda, pozitif hislere merhaba

  • BİLGE ÇAKIR/ÖZEL

EMDR terapisinden bahseden Psikolog Pınar Şimşek, EMDR’de olumsuz duygu, düşünce ve beden duyumlarının bir bütün oluşturduğu depo edilmiş anılar üzerine çalışıldığını belirterek, “EMDR, işlenmemiş travmatik anıların tekrar işlenmesini sağlayarak sadece travmanın etkisinin ortadan kaldırılmasının sağlanmasını değil, beraberinde pozitif inançların oluşmasını ve yeni bakış açılarının kazanılması gibi olumlu gelişimleri de sağlamaktadır” dedi.

Psikolog Pınar Şimşek, EMDR terapisi hakkında gazetemize bilgi verdi.

EMDR’nin açılımının , “Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme” olarak adlandırılan bir psikoterapi yaklaşımı olduğunu söyleyen Şimşek, “Güncel araştırmaların devam ettiği ve farklı bir çok psikolojik rahatsızlık durumunda son derece etkili olduğunun öngörüldüğü terapi, travmalar üzerinde etkili sonuçlar alınmasını sağlamaktadır. Birçok rahatsızlığın tedavisi için araştırmalar devam etmektedir”  dedi.

EMDR’nin gelişim sürecinden bahseden Psikolog Şimşek, “ EMDR’nin gelişimi, Dr. Francine Shapiro’nun göz hareketlerinin, rahatsızlık veren düşüncelerin şiddet oranını azalttığını keşfetmesiyle başlamıştır. Ardından travmada edinilen başarı üzerinde bilimsel çalışmalar yayınlayarak EMDR’nin gelişiminin başlangıç noktasını sağlamıştır. Ardından yapılan bir çok çalışma ile farklı terapi ekollerinden katkılar sağlanarak bütüncül bir terapi yöntemi olarak karşımıza çıkan EMDR, birçok psikolojik rahatsızlığa ait farklı protokoller bulundurmaktadır” şeklinde konuştu.

“İŞLENMEMİŞ TRAVMATİK ANILARIN TEKRAR İŞLENMESİNİ SAĞLAR”

EMDR’de olumsuz duygu, düşünce ve beden duyumlarının bir bütün oluşturduğu depo edilmiş anılar üzerine çalışıldığını kaydeden Şimşek, “Kişinin anılar üzerinden oluşturduğu olumsuz inançları, olumsuz duygu ve düşünceleri, bugünde yaşadığı olumsuz davranışları yansıtmaktadır. İşlenilmeyen anılar şimdiki zamanda rahatsızlık vermekte ve tetikleyiciler tarafından tekrarlı olarak ortaya çıkmaktadır. Geçmiş yaşamda bulunan ölüm, kayıplar ya da büyük kazalar, taciz, tecavüz, şiddet gibi büyük yaşam olaylarının yanında okul, iş hayatında yaşanan olumsuz olaylar, başarısızlıklar ve birçok travmatik yaşantı, EMDR’nin çalışma alanı içinde yer almaktadır. EMDR, işlenmemiş travmatik anıların tekrar işlenmesini sağlayarak sadece travmanın etkisinin ortadan kaldırılmasının sağlanmasını değil, beraberinde pozitif inançların oluşmasını ve yeni bakış açılarının kazanılması gibi olumlu gelişimleri de sağlamaktadır” ifadelerini kullandı.

Çoğunlukla travma sonrası yaşanan semptomlar üzerine çalışan bu terapi yönteminin, bir çok psikopatolojik rahatsızlık tedavisi için araştırmalarına devam ettiğini belirten Şimşek, “Kısa süre içinde etkili sonuçların gözlemlendiği terapi ile sıklıkla karşılaştığımız çocukluk travmaları üzerinde çalışabiliyoruz. Her yetişkin için çok özel ve anlamı hep büyük olan çocukluk dönemimiz aslında birçok travmanın da en fazla yer aldığı döneme denk gelmektedir. Hassas ve açık algımız gelebilecek her tehlikeyle bizi karşı karşıya bırakmaktadır. Cinsel ve fiziksel istismara maruz kalma, akran ilişkileri problemleri, ebeveyn kaybı vb. riskler gelişme çağının devamında travma sonrası stres bozukluğunun nedenleri şeklinde ortaya çıkabilmektedir.  Diğer yandan ülkemizde çok sık yaşanan terör, şiddet, göç, doğal afet gibi problemler de yine travmaya sebep olan riskler olarak görülüyor ve EMDR terapisiyle tedavi edilebiliyor. EMDR tüm bu yoğun anıları işleyerek kişinin yaşadıklarını geri planda bırakabilmesini ve artık rahat bir nefes alarak günlük yaşantısına devam etmesini sağlamaktadır.  EMDR; Travma Sonrası Stres Bozukluğu’nun dışında kompleks Travmalar, Takıntı ve Zorlantı Bozukluğu, Kişilik Bozuklukları, Anksiyete Bozuklukları gibi bir çok rahatsızlığa da cevap vermekte ve araştırma çalışmaları halen devam etmektedir” diye konuştu.

EMDR terapisinde 8 aşamadan oluşan üç yönlü protokol uygulandığını sözlerine ekleyen Şimşek, “Duyarsızlaştırma ve yeniden işleme sağlanmasıyla süreç sona erer. EMDR terapisi, EMDR eğitimi almış olan uygulayıcılar tarafından yapılmaktadır” dedi