Perşembe , 20 Şubat 2020
5 yıl sonra seçimi nasıl kazanırız derdinde değiliz

5 yıl sonra seçimi nasıl kazanırız derdinde değiliz

Mersin Büyükşehir Belediyesi ve MESKİ stratejik Plan Tanıtım toplantısı, Belediye Meclis üyelerinin katılımı ile Divan otelde yapıldı.

ABDULLAH ÖZTÜRKMEN

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, belediye meclisinde farklı görüşlere rağmen oy birliği ile bir çok karar aldıklarını ifade ederken, “5 yıl sonra seçimi nasıl kazanırız derdinde değiliz” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “Bugün burada 2020-2024 Stratejik Plan çerçevesinde yaptığımız çalışmaları, meclisimize sunmadan önce değerlendirmek amacıyla bir araya geldik” dedi.

Seçer, “Göreve geldiğimiz günden bu yana katılımcı demokrasinin önemine dikkat çekerek bu kavramın kitaplarda kalmaması gerektiğini vurgulayarak çalışma yaptık. Bu anlayış çerçevesinde stratejik plan hazırlığı yaptık. Bu anlayışla sağlık, kadın, dezavantajlı gruplar, yol işleri, spor, sanat kültür gibi birçok alanda çalıştay düzenleyerek konularının aktörlerini davet ederek onların görüşleri doğrultusunda stratejik planımızı hazırlardık. Buradaki aldığımız fikirler bizim için son derece önemliydi. Burada geride kalan 4,5 yılda Mersin’e yapılacak hizmetleri konuşacağız.  Yaptığımız tüm çalışmalarda meclisimizin aldığı kararlar çok önemli. Özellikle karar alırken oybirliğinin olması çok daha önemli. Farklı görüşlerin çıkaracağı kıvılcımlar bize yolumuzu gösteriyor. Amacımız yapıyormuş gibi yapmak, yasak savmak, kenti yönetiyormuş gibi yapmak, 5 yıl sonra seçimi nasıl kazanırız derdinde değiliz. Bu anlayış kente çok şeyler kaybettirmiş. Biz böyle davranırsak Mersin kaybetmeye devam edecek. Biz Mersin’e kazandırmak istiyoruz. Burada çok önemli işler yapabiliriz. Ama bunu benim tek başıma yapabilme şansım yok. Karar alırken elbette herkesi aynı anda memnun edemezsiniz. Ancak karar alırken milletimizden gelecek tepkileri absorme etmek için güç birikimi etrafımda olmazsa belediye başkanı olarak sıkıntı yaşarım. Bu nedenle kararları birlikte alıp tepki gelce3kse birlikte göğüsleyelim alkış gelecekse birlikte gururunu yaşayalım . Artık medeni dünyada siyaset kavga ederek yapılmıyor. Uzlaşı olmak zorunda.  Artık bu anlayışın değişmesi lazım. Mertsin bu konuda çok daha iyi durumda. Başka şehirlerde yapılan Meclis oturumlarını izliyorum ve dedim ki ‘Buradan hayırlı karar çıkmaz’. Ortada kötü bir elektrik varsa bu topluma yansır. Stresli ortamda faydalı fikirler üretemeyiz. Herkesin siyasi görüşü inanışı, meşrebi kendinedir. Farklı düşünüyor diye biz kimseyi yok sayamayız. Bizim meclisimiz bu konuda son derece sağduyulu. Elbette farklı fikirler çıkacaktır ama bunu karşımızdakini kırmadan anlatabilmek durumundayız.

Bundan sonra alınacak her kararda yapılacak her çalışmada 1 milyon 800 bin yurttaşımıza eşit hizmet boynumuzun borcu olacaktır. Stratejik plan ile belediyemizin kaynaklarını en rasyonel biçimde nasıl yapacağımızı belirleyeceğiz. Reel bir biçimde stratejik planı hazırlarsak çok önemli çalışmalar yapabiliriz. Hiç birisi hayal ürünü değil. Çalıştaylar yapıldı, farklı fikirlere yer verildi. Belli bir bütçemiz var, vaat ettiğimiz hizmetler var. Hangi kaynakları nereye yapacağımız konusunda titizlikle çalışma yaptık” diye konuştu.