Pazartesi , 11 Kasım 2019

1 ADAM, 4 KADIN, 5 ÇOCUK

Tam da aş erdiğim, deli gibi yazmak istediğim, nedenine gelince 4 kadından biri olduğum, çirkin, çirkef ürpertici ve acı olaylar zinciri hazmedemedim.

Bu haberlere konu olmuş acı bir dram hikayesi. Hepsi birbirinden farklı karakterde ama karakterli 4 kadın. Saf ve temiz bir sevginin peşinden koşan hayallerine, her genç kız gibi kavuşmak isteyen 4 hanımefendi. Yan yana durmaları imkansız ama başlarından gecen bütün olayları girift bir şekilde yaşayan, taşıyan 4 mağdur kadın. Birde onca kötülüğün içinde dünyaya gelmiş 5 tomurcuk ,5 ayrı umut, ayrı ayrı 5 güzellik…

Ve senaryonun başrol oyuncusu acizliğin, adiliğin, kötülüğün sembolü bir adam. Aslında adam demek bile utandırıyor beni. Adam gibi adamlara büyük haksızlık bu hitap… Çünkü bu kadınların ve çocukların hayatını alt üst eden, onca haksızlığı yaşatıp, perişan eden bu insancığa, adam kelimesini layık görmüyorum. Bütün konunun tek bir özeti var aslında, o da bu mağdur kadınları kandırıp, evlenip, dolandırıp, üstelik güven vermek adına bu oyuna çocukları alet edip, alacağını alıp, sırra kadem basan, yani kaçan hayasız bir korkak. Bu insancık, bunu meslek haline getirmiş olmalı ki, hepsinde aynı hikayeler, aynı yalan, aldatma şiddet ve geri dönüşü olmayan acı hatıralar. Habersizce biri bitmeden, diğeri başlayan ardışık evlilikler. İnsancık tam bir yalan makinesi, üstelik son eşin diğer kadınları ve çocukları öğrenmesi ve dolandırıldığını anlamasıyla ortaya çıkan vahim bir olay.

Ama bir şeyi unutmuş olmalı bu insancık, ‘bir anne evladı için mücadelenin ne anlama geldiğini çok iyi bilir’.ve bazen akıl almaz biçimde erildir, güçlüdür. Ve bazen kendini tüketecek kadar zayıf. Ama asla pes etmeyecek kadar savaşçıdır bir anne. Bu 4 kadının yolları, çocukları için kesişir. Ve bir mücadele içine girerler. Onca haksızlıktan sonra evlatları için yan yana bile duramayacakken, bir arada ‘adalet’ diye haykırır bu 4 kadın… Davalar, televizyon haber programları… Yeter ki bu mücadeleden alınları ak bir şekilde çıkıp, kaybettiklerini geri alabilsinler diye.

Düşünebiliyor musunuz? Çocuklar, baba müsveddesi bu insancığı bir defa dahi görmemişken, sadece emeline alet edip, kurban ederek, dünyaya getiren bu babanın, 5 tomurcuğa verdiği ömür boyu sürecek yarayı…

Sonuç; bitmek bilmeyen davalar, adaleti Allah’ın terazisinde arayan kadınlar, hiçbir şey yaşanmamış gibi elini, kolunu sallayıp, herkese aynı hikaye peşinde koşan insancık.

Ve ömür boyu acısını içinde saklayacak 5 çocuğun vebali…